úterý 20. dubna 2010

Sting - The Dream Of The Blue Turtles (1985)

Sting je postavou poměrně provařenou, takže netřeba tolik představovat. Tedy hurá na jeho první regulérní studiovou desku.

Při poslechu The Dream od the Blue Turtles se skoro nechce věřit, že tenhle Anglán kdysi začínal na punkových rytmech. Od nějakých elektrických hrátek je totiž tahle deska hodně očesaná. Své místo pod sluncem si tak vydobyl klavír a klávesy obecně plus citlivě doplněné dechovou složkou. Tu vykoukne řádivý, podmanivý saxofon, tu se blýskne rozvážný klarinet. Komentovat Stingův vokální výkon je zřejmě zbytečné. To je zpěvák z kategorie "jeho party odmítají jiní zpívat" a osobně patří mé oblíbence v téhle oblasti. Nejen barva hlasu, ale i jeho frázovací schopnosti jsou neuvěřitelné. 

Dostáváme tak kolekci 10 skaldeb v příjemném pop/rockovém vyznění, které je silně šmrncnuto jazzovým pojetím. Pro fanoušky bílého zvonivého reggae, což byla doména jeho bývalé kapely The Police, se ale také najdou nějaké ty kousky (třeba plážová Love Is The Seventh Wave).

Vyberme zas nějaké ty favoritní skladby. Tak naprosto určitě nevynechejte parádní Russians. Hudba je z dílny S. Prokofieva, kombinace klasiky a populární hudby se zde páří s přirozeností králíků. Pozoruhodný je i cover vlastní písničky. Shadows in the Rain jsou narozdíl od verze The Police jasnou a našlapanou, skoro až bigbandovou, peckou. Vypíchnu ještě refrénovku Fortress Around Your Heart jakožto hezký příklad toho, jak se mají vkusně dělat popové rádiovky.

Stingův sólový debut je povedený. Pokud hledáte vkusný, příjemný pop/rock, tak s touhle vysoce vyrovnanou deskou těžko šlápnout vedle. 78%

All songs written by Sting except as noted.

1. "If You Love Somebody Set Them Free" – 4:14
2. "Love Is the Seventh Wave" – 3:30
3. "Russians" (Prokofiev, Sting) – 3:57
4. "Children's Crusade" – 5:00
5. "Shadows in the Rain" – 4:56

1. "We Work the Black Seam" – 5:40
2. "Consider Me Gone" – 4:21
3. "The Dream of the Blue Turtles" – 1:15
4. "Moon over Bourbon Street" – 3:59
5. "Fortress Around Your Heart" – 4:48

Žádné komentáře:

Okomentovat